Jordi Sampleoli, trener reprezentacji Francji, trafił niedawno na pierwsze strony gazet z kontrowersyjnymi komentarzami na temat stylu gry dwóch jego gwiazd, Ousmane Dembélé i Kyliana Mbappé. W wywiadzie dla francuskiego magazynu piłkarskiego So Foot Sampleoli dokonał analogii między zachowaniem Dembélé na boisku a cechami kojarzonymi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. „Dembélé gra jak osoba autystyczna” – stwierdził bez ogródek Sampleoli. „Rozpoczyna grę sam i sam ją kończy. Nie wie jak zaangażować kolegów z drużyny, nie daje im możliwości wyrażenia siebie. Potrafi zabłysnąć tylko poprzez indywidualne działania. » Trener zasugerował następnie, że Mbappé, kolega Dembélé z reprezentacji Francji, czasami wykazuje podobne tendencje. „Mbappé też to ma” – dodał Sampleoli.
Te uwagi szanowanego trenera natychmiast wywołały debatę i kontrowersje, a wiele osób kwestionowało zasadność i wrażliwość porównania. Chociaż intencją Sampleoliego mogło być przedstawienie uczciwej oceny skłonności swoich graczy do podejmowania decyzji i trzymania piłki, użycie terminu „autystyczny” do opisania ich stylu gry wywołało wiele recenzji. Zaburzenie ze spektrum autyzmu to złożony stan neurologiczny, który wpływa na komunikację społeczną, interakcję i wzorce zachowania jednostki. Bezpośrednie utożsamianie stylu gry Dembélé z cechami autyzmu w komentarzach Sample®liego groziło utrwaleniem szkodliwych stereotypów i nadmiernym uproszczeniem niuansów związanych z piłką nożną i autyzmem.
„To bardzo problematyczne porównanie” – stwierdziła dr Emily Rubin, psycholog kliniczny specjalizujący się w autyzmie. „Mimo że Sampleoli mógł zaobserwować pewne wzorce zachowań u swoich zawodników, nazywanie ich „autystycznymi” jest nie tylko niedokładne, ale może również być głęboko bolesne dla społeczności autystycznej. » Dr Rubin podkreśliła, że osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wykazują szeroką gamę zachowań i umiejętności, a uogólnianie ich cech na piłkarzy szkodzi złożoności zaburzenia. „Autyzm nie jest cechą monolityczną” – wyjaśniła. „Jest to różnica neurologiczna, która wpływa na ludzi na bardzo różne sposoby.
Sprowadzenie tego do prostego porównania stylu gry nadmiernie upraszcza doświadczenia osób autystycznych. » Reakcja na uwagi Sample®li była szybka, a wielu fanów piłki nożnej i zwolenników autyzmu w mediach społecznościowych potępiło uwagi trenera. Niektórzy wzywali do formalnych przeprosin, inni zaś domagali się, aby Sample®li przeszedł szkolenie w zakresie wrażliwości, aby lepiej zrozumieć niuanse autyzmu i wpływ jego komentarzy.
Podróż francuskiej drużyny na Mistrzostwa Europy 2024 zakończyła się bolesnie w półfinale, gdy nieznacznie przegrała z Hiszpanią wynikiem 2:1. To był zacięty mecz, w którym francuska drużyna dała z siebie wszystko, ale ostatecznie nie zapewniła sobie miejsca w finale. Chociaż przegrana była rozczarowaniem dla zespołu i jego zagorzałych fanów, nadal można wyciągnąć kilka pozytywów z ich ogólnego występu na turnieju. Mimo że Ousmane Dembélé sam nie znalazł bramki, nadal był dynamiczną i kreatywną siłą francuskiego ataku, demonstrując swoje wyjątkowe umiejętności techniczne. Kolega z drużyny Kylian Mbappé zdołał strzelić kluczowego gola w drodze drużyny do półfinału.
Choć Francuzi byli blisko finału, ich występ na Euro 2024 pokazał ogromny talent i potencjał drużyny. Mieszanka doświadczonych weteranów i młodych wschodzących gwiazd daje namacalne poczucie optymizmu co do przyszłości francuskiego zespołu. Didier Deschamps, doświadczony francuski trener, bez wątpienia będzie dumny ze sposobu, w jaki jego zespół rywalizował przez cały turniej. Wykazali się odwagą i determinacją, która w ostatnich latach stała się synonimem francuskiej drużyny. Od zwycięstw w fazie grupowej nad Niemcami i Holandią po dramatyczny triumf w ćwierćfinale nad Portugalią – Francuzi zostawili wszystko na boisku w poszukiwaniu chwały.
Niezachwiana jedność i koleżeństwo zespołu leżą u podstaw ich sukcesu. Deschamps zaszczepił w zespole silne poczucie dumy i jedności, co znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki wspierają się i zachęcają nawzajem, nawet w obliczu przeciwności losu. Ten zbiorowy duch i wiara były kluczowymi czynnikami, które pozwoliły zespołowi pokonać wyzwania i dotrzeć do półfinału. Oczywiście porażka z Hiszpanią w półfinale będzie boleć, bo Francuzi dążyli do drugiego tytułu mistrza Europy. Mecz był zacięty, a obie drużyny pokazały swoje umiejętności taktyczne i techniczne. Ostatecznie to odporność i doświadczenie hiszpańskiego zespołu zrobiły różnicę, gdyż udało mu się utrzymać niewielką przewagę aż do końcowych etapów.
Dla francuskich zawodników ta porażka niewątpliwie będzie motywacją do powrotu silniejszym i bardziej zdeterminowanym niż kiedykolwiek. Gracze tacy jak Mbappé, Dembélé oraz utalentowany duet pomocników Paul Pogba i N'Golo Kanté z chęcią wykorzystają to doświadczenie jako odskocznię do przyszłych sukcesów. Ponieważ uwaga skupia się teraz na kolejnym dużym turnieju, francuska drużyna bez wątpienia będzie chciała wykorzystać to doświadczenie jako motywację do powrotu wzmocniona i podjęcia jeszcze potężniejszego wyzwania w walce o przyszłe tytuły. Przyszłość pozostaje jasna dla tego utalentowanego zespołu, a jego lojalni fani z pewnością nie mogą się doczekać kolejnej okazji, aby kibicować im w odniesieniu sukcesu.